طراحی و ساخت فن سانتریفیوژ صنعتی - هواکش صنعتی ( فن حلزونی )

گروه ایمن صنعت پرشین تولید کننده انواع فن های سانتریفیوژ صنعتی ( فن تهویه صنعتی | فن حلزونی | هواکش صنعتی )

گروه ایمن صنعت پرشین طراح و سازنده انواع فن های سانتریفیوژ( فن حلزونی یا هواکش های صنعتی از قبیل رادیال، بک وارد، فروارد و انواع هواکش های محوری ) برای مصارف صنعتی در صنایعی همچون پتروشیمی، صنایع ذوب و پرداخت فلزات ، صنایع تولید سرامیک، صنایع دارویی و غذایی می باشد . فن های تولید شده توسط گروه ایمن صنعت پرشین قابلیت سازگاری بسیار بالایی همراه با طول عمر بالای کاری برای انتقال گاز هایی با خاصیت خورندگی بسیار بالا دارا می باشد. گروه ایمن صنعت پرشین همچنین طراحی های خود را با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی به گونه پایه ریزی کرده است که فن های تولیدی توسط ایمن صنعت پرشین بازدهی بالا در عمر تهویه صنعتی و انتقال گاز ها داشته باشند. از میان رنج وسیع فن های سانتریفیوژمان ، ایمن صنعت پرشین توان تولید طیف بسیار گسترده ای از فن های سانتریفیوژ با کاربرد های بسیار سفارشی برای استفاده در هر بخش از صنعت را دارا می باشد. همچنین در صورتی که شما مشتری عزیز فن سانتریفیوژی با کاربردی خاص و ویژگی های غیر متداول در صنعت را خواستار باشید این کارگروه بعلت تجربه بسیار بالا در صنعت ایران و وجود کارشناسان و مهندسین خلاق خود توانایی طراحی و تولید فن مورد نظر شمارا دارا می باشد .

فن ها به عنوان قلب سیستم تهویه صنعتی شناخته می شوند و عملکرد صحیح و درست یک سیستم تهویه صنعتی در گرو عملکرد صحیح و درست فن می باشد. فن های مورد استفاده در سیستم های تهویه صنعتی که در هوای مورد انتقال آنها مقادیر زیادی آلودگی و غبار می باشد . همواره این ترکیب ها دارای خاصیت های خورندگی ، چسبندگی ، سایش فراوان و همچنین اشتعال پذیری بسیار بالا می باشند، از این رو فن های مورد استفاده در زمینه تهویه صنعتی باید دارای استاندارد های ویژه ای برای داشتن طول عمر بالای کاری باشند. گروه ایمن صنعت پرشین به عنوان ارائه دهنده انواع فن های سانتریفیوژ سعی در ساخت فن های سانتریفیوژی با بالاترین راندمان کاری داشته است . به همین دلیل این کارگروه تهویه صنعتی با در نظر گرفتن محیط کاری شما و آلودگی های قابل انتقال توسط هوای محیط کاریتان سعی در ساخت منطبق ترین فن ها برای مشتریان خود است.
همچنین یکی از امتیازاتی که فن های ساخته شده توسط ما دارای آن می باشند مصرف بهینه برق برای صنایع می باشد که با توجه به بالا رفتن قیمت حامل های انرژی بسیار بصرفه برای انواع صنایع می باشد. در زیر به بررسی انواع فن های صنعتی اعم از فن های سانتریفیوژ (Centrifugal Fans) که به نام های فن حلزونی یا هواکش های صنعتی که در صنعت شناخته می شوند و همچنین فن های محوری (Axial Fans) می پردازیم:

انواع فن های صنعتی ( هواکش های صنعتی )

فن ها اصلی ترین ماشین های جابجا کننده های هوا هستند که در کاربردهای صنعتی به کار گرفته می شوند. فن ها می توانند به دو گروه اصلی تقسیم شوند : فن محوری(Axial Fan)، فن گریز از مرکز(Centrifugal Fan). به عنوان یک قاعده عمومی فن های محوری برای نرخ های جریان بالا با مقاومت پایین، و فن های گریز از مرکز برای نرخ های جریان پایین در مقاومت های بالا استفاده می شوند .

 

فن محوری (Axial Fan)

فن های محوری به سه دسته ی کلی پروانه ای ، لوله محوری و پره محوری تقسیم می شوند.

هواکشی است که جریان مکش و رانش آن در یک امتداد یا موازی یکدیگر است .ساختمان این هواکش شامل پره، شفت، الکترومتر و بدنه می باشد . بطور کل این هواکش های می توانند هواگذر نسبتا زیاد با فشار کم تولید نمایند .عموما این هواکش ها در داخل کانال قرار نمی گیرند و برای تهویه ترقیقی مناسب هستند .

فن های پروانه ای

برای جابجا کردن هوا در فشارهای استاتیک پایین استفاده شده و معمولا در تهویه عمومی کاربرد دارند. عملکرد فن پروانه ای به مقاومت افزوده بسیار حساس بوده و با کوچکترین افزایش مقاومت، با کاهش نرخ جریان قابل توجهی روبرو خواهد شد.

فن های لوله محوری( فن های داکت)

حاوی پره ها یا تیغه های پروانه ی شکل یا باریکی هستند که در یک محفظه ی استوانه ای کوتاهی بدون پره های هادی جریان نصب می شوند. فن های لوله محوری هوا را در فشار های متوسط ( کمتر از 2اینچ واترگیج) جابجا خواهند کرد.

فن های پره محوری

دارای آرایش پروانه ای با یک هاب و پره های ایرفویل نصب شده در محفظه ی استوانه ای شکل هستند که معمولا از پره های هادی جریان در سمت تخلیه پروانه نیز بهره می گیرند. در مقایسه با فن های جریان محوری دیگر، این فن ها راندمان بیشتری داشته و معمولا فشار های بیشتری( حداکثر تا 8 اینچ واترگیج) را ایجاد می کنند. کاربرد این فن ها محدود به هوای تمیز و عاری از گرد و غبار صنعتی است.
 
فن محوری - پروانه ای فن محوری - پروانه ای
فن لوله محوری - تهویه اماکن فن لوله محوری - تهویه اماکن
فن محوری - تهویه صنعتی فن محوری - تهویه صنعتی
فن محوری - لوله ای - تهویه ترقیقی فن محوری - لوله ای - تهویه ترقیقی
فن های محوری - هواکش صنعتی - تهویه صنعتی - ترقیقی فن های محوری - هواکش صنعتی - تهویه صنعتی - ترقیقی
فن های محوری - انتخاب فن فن های محوری - انتخاب فن

فن سانتریفیوژ – فن تهویه صنعتی

فن گریز از مرکز(Centrifugal Fan) | هواکش صنعتی | فن حلزونی

این هواکش ها، هوا را براساس نیروی گریز از مرکز به حرکت در می آورند . در این هواکش ها مکش و رانش هوا بر هم عمود بوده و می تواند هواگذر نسبتا کم با فشار زیاد تولید نماید . این هواکش ها عموما باید به کانال متصل شده و شامل یک الکتروموتور، شفت ، کوپلینگ یا پولی تسمه، پره، پوسته حلزونی و پایه می باشد. این هواکش ها برای تهویه موضعی بکار رفته و به سه دسته تقسیم می شوند . فن های گریز از مرکز به سه نوع انحنا به جلو(forward) ، شعاعی(Radial) و انحنا به عقب(Backward) تقسیم می شوند.

هواکش سانتریفیوژ با پره به سمت جلو - فروارد (Forward Centrifugal Fans)

این هواکش ها به squirel cages معروف بوده و پره های آن بصورت مستقیم، کوتاه و به سمت جلو می باشد و می تواند فشار کم تا متوسط ایجاد نماید. عموما برای تهویه مطبوع مناسب بوده و برای هوای آلوده به گرد و غبار وذرات جامد مناسب نمی باشد زیرا هوا در حلزونی این هواکش فضای محدودی دارد . فن های گریز از مرکز انحنا به جلو (Forward Centrifugal Fans) که معمولا قفس سنجابی نیز نامیده می شوند، به فضای کمتر نیازمند بوده، سرعت ها در انتهای تیغه ها پایین بوده و به هنگام کار بسیار بی صدا می باشند. از فن های گریز از مرکز انحنا به جلو (Forward Centrifugal Fans) برای غلبه بر فشارهای استاتیک متوسط مانند سیستم های تغذیه هوا استفاده می شود. فن های گریز از مرکز انحنا به جلو (Forward Centrifugal Fans) برای هوای حاوی ذرات گرد و غبار چسبنده توصیه نمی شود زیرا پسبیدن این ذرات به پره ها می توانند موجب آنبالانس شده و عملکرد فن را تنزل دهد.

هواکش های سانتریفیوژ با پره شعاعی - رادیال (Radial Centrifugal Fan)

این هواکش دارای پره های مستقیم و شعاعی بوده، ساختمان آن برای سرعت زیاد طراحی شده و می تواند هوای حاوی ذرات سبک تا سنگین را با کارایی زیاد به حرکت درآورده و از خود عبور دهد .پره های آن طوری طراحی شده است که مقاومت زیاد در برابر برخورد ذرات دارد . این هواکش ها کاربرد زیادی در سیستم های تهویه صنعتی بصورت موضعی دارند . دارای پره هایی هستند که مستقیما نسبت به هاب شعاعی هستند. محفظه ی فن گریز از مرکز شعاعی (Radial Centrifugal Fan) طوری طراحی شده است تا ورودی و خروجی ان بتواند هوای حاوی ذرات را انتقال دهد.این نوع فن در اغلب سیستم های تخلیه که حاوی ذرات گرد و غبار هستند، استفاده می شوند و بهمین خاطر برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مفید این نوع از فن های سانتریفیوژ پیشنهاد می شود که این فن ها با غبارگیر صنعتی متناسب با ذرات غبار و آلودگی موجود در هوای محیط کار مجتمع شود ( برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع غبارگیر های صنعتی تولید شده توسط گروه ایمن صنعت پرشین بر روی لینک زیر کلیک نمایید ) . سرعت نوک فن گریز از مرکز شعاعی (Radial Centrifugal Fan) متوسط بوده و در انواع مختلفی از سیستم ها کاربرد دارد.

هواکش های سانتریفیوژ با پره های خمیده به سمت عقب - بکوارد (Backward Centrifugal Fan)

فن گریز از مرکز انحنا به عقب (Backward Centrifugal Fan) نسبت به جهت جریان دارا جهت خمیدگی مخالف می باشند. فن گریز از مرکز شعاعی (Radial Centrifugal Fan) معمولا سرعت های نوک بالایی داشته و راندمان بالا و سروصدای کمتری دارند و فاقد مشخصه های اسب بخار باگذاری مازاد می باشند. در یک فن بدون اضافه بارگذاری، حداکثر اسب بخار در نزدیکی نقطه بهره برداری بهینه رخ می دهد و لذا هر گونه انحراف از این نقطه بر اثر تغییر مقاومت سیستم موجب کاهش اسب بخار بهره برداری خواهد شد .
این هواکش های دارای سرعت و کارایی زیاد و صدای نسبتا کم می باشد . پره های آن به دوصورت می باشد :

پره یک لایه :

که برای حمل هوای آلوده به گرد غبار سبک یا مرطوب مناسب بوده و نمی تواند برای هوای حاوی آلودگی ذرات درشت و سنگین بکار رود.

پره دولایه :

دارای کارایی زیاد و صدای کم بوده و می تواند هوای حاوی ذرات مایع یا رطوبت زیاد ولی بدون ذرات جامد را به حرکت درآورد .

فن سانتریفیوژ - حلزونی - تهویه صنعتی ایمن پرشین فن سانتریفیوژ - حلزونی - تهویه صنعتی ایمن پرشین
انواع فن های سانتریفیوژ صنعتی - فن حلزونی انواع فن های سانتریفیوژ صنعتی - فن حلزونی
فن سانتریفیوژ رادیال - فشار بالا - تهویه صنعتی فن سانتریفیوژ رادیال - فشار بالا - تهویه صنعتی
فن سانتریفیوژ بکوارد - هواکش صنعتی فن سانتریفیوژ بکوارد - هواکش صنعتی
فن تهویه صنعتی- سانترفیوژ فشار استاتیک بالا - فن سانترفیوژ رادیال فن تهویه صنعتی- سانترفیوژ فشار استاتیک بالا - فن سانترفیوژ رادیال
فن سانتریفیوژ صنعتی - رادیال - ایمن صنعت پرشین فن سانتریفیوژ صنعتی - رادیال - ایمن صنعت پرشین

انتخاب فن سانترفیوژ مناسب برای عملکرد صحیح سیستم تهویه صنعتی

ظرفیت قابل تامین فن در جابجایی هوا

نرخ جریان(Q) :

بر مبنای الزامات سیستم و فوت مکعب بر دقیقه واقعی (aCFM) ورودی فن بیان شده است .

الزامات برای اانتخاب صحیح هواکش صنعتی
فشار :

بر مبنای الزامات فشار سیستم که معمولا بصورت فشار استاتیک فن (FSP = Fan Static Pressure) یا فشار کل فن (FTP= Fan Total Pressure) با واحد اینچ گیج آب ( inch water gauge) بیان می شود، است.

جریان هوا :

مواد انتقالی از فن : زمانی که هوای خروجی حاوی مقادیر کمی دود یا گرد و غبار است، یک فن سانتریفیوژ انحنا به عقب (Backward Centrifugal Fan) یا فن محوری (Axial Fan) انتخاب خواهد شد. با میزان گرد و غبار کم و یا رطوبت و دود، فن های گریز از مرکز شعاعی(Radial Centrifugal Fan) یا فن گریز از مرکز انحنا به عقب (Backward Centrifugal Fan) عملکرد بهتری خواهند داشت .

موتور الکتریکی :

اغلب فن ها اعم از فن های سانتریفیوژ (Centrifugal Fans) و فن های محوری (Axial Fans) توسط موتور های الکتریکی به حرکت در می آیند. انتخاب موتور مناسب برای یک فن نیازمند اطلاعات کافی درباره توان الکتریکی موجود، نیاز توان فن، سرعت مطلوب فن، چگونگی به جرکت در آمدن فن ( محرک مستقیم یا تسمه ای ) و شرایط زیست محیطی جایی که فن و موتور قرار خواهند گرفت، می باشد.


گروه ایمن صنعت پرشین با بهره گیری از برترین نرم افزارهای مهندسی و بالاترین کیفیت اقدام به طراحی و ساخت انواع فن های سانتریفیوژ(Centrifugal Fans) ، فن های محوری(Axial fans) می نماید. فن های طراحی شده توسط گروه ایمن صنعت پرشین با الزامات مورد نیاز سیستم تهویه صنعتی دارای بالاترین انطباق می باشد و مشخصات مورد نیاز سیستم تهویه صنعتی را بصورت 100 درصد برآورده می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره ، طراحی و پیاده سازی انواع سیستم های تهویه صنعتی و همچنین ساخت انواع فن های سانتریفیوژ می توانید توسط لینک زیر با ما ارتباط برقرار کنید.


نصب، تعمیر و نگهداری فن

تست های تعیین نرخ فن از نظر نرخ جریان، فشار استاتیک و توان مورد نیاز تحت شرایط ایده آل شامل جریان هوای مستقیم و یکنواخت در ورودی و خروجی فن های محوری(Axial Fans) و فن های سانتریفیوژ(Centrifugal Fans) انجام می شود. البته اگر در عمل، اتصالات داکت به فن، موجب جریان هوای غیر یکنواخت شوند، عملکرد فن و راندمان بهره برداری تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. مکان یابی و نصب فن های محوری(Axial Fans) و فن های سانتریفیوژ(Centrifugal Fans) باید محل این داکت ها جهت به حداقل رساندن تلفات را در نظر داشته باشد. پس از آنکه سیستم نصب و بهره برداری شد، بازرسی های برنامه ریزی شده و مداوم و تعمیرات و نگهداری آن جهت حفظ شرایط بهره برداری در سطوح طراحی ضروری خواهد بود .

نصب فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan)

لازم است فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) بر روی سازه ای نصب شود که استحکام کافی جهت حفظ بارهای تولیدی توسط وزن فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) و بار های دینامیکی تولیدی در زمان بهره برداری فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) را داشته باشد . یک پایه و بستر با طراحی مناسب به اندازه ی کافی صلب خواهد بود تا سطح ارتشاعات را پایین نگه دارد. بستر ایده آل برای فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) بزرگ، بستر بتنی با وزن حداقل سه برابر وزن فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) می باشد .
اغلب این امر امکان پذیر نمی باشد و لذا از فولاد سازه ای استفاده می باشد. یک فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) را باید در جایی نصب کرد که امکان تعمیر و بازرسی دوره ای در آنجا وجود داشته باشد .

بازرسی و تعمیرات فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan)

تجمع مواد و یا سایش روی پره ها می تواند موجب آنبالانسی فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) گردد. این عدم بالانس سبب ارتعاش فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) خواهد شد که ممکن است موجب آسیب دیدگی یا تخریب پروانه فن سانتریفیوژ(Centrifugal Fan) و محفظه یاتاقان ها گردد. پاکسازی مداوم و مرتب و بالانس اجزا فن های سانتریفیوژ سبب افزایش طول بهره برداری می شود. اینگونه از بازرسی برای جریان های هوای حامل مواد ساینده، خورنده، چسبنده یا مرطوب به شدت توصیه می گردد.